"W zdrowym ciele, zdrowy duch" - Polecamy artykuł o korzystnych właściwościach pływania

  • Strona główna
  • "W zdrowym ciele, zdrowy duch" - Polecamy artykuł o korzystnych właściwościach pływania

W zdrowym ciele zdrowy duch – korzystne właściwości pływania

Każdy sport niesie ze sobą pozytywne efekty dla ludzkiego organizmu. Pływanie jest jednak najlepszą formą aktywności fizycznej, która może być uprawiana przez całe życie, począwszy niemal od wieku niemowlęcego, aż do starości. Basen sportowy i rekreacyjny w Aquapark Granit w Strzelinie ułatwia możliwość pływania, natomiast szeroka oferta zachęca do szkolenia tej umiejętności m.in. poprzez kursy nauki i doskonalenia pływania oraz organizację zawodów pływackich.

Eksperci i trenerzy są zgodni co do stwierdzenia, że pływanie jest niezwykle korzystnym rodzajem aktywności. Regularne treningi w wodzie przynoszą wspaniałe rezultaty w postaci dobrej kondycji, odporności oraz pięknie ukształtowanej sylwetki. Jest to przyjemna, a zarazem relaksująca odmiana sportu, która nie tylko poprawi stan naszego zdrowia, ale wpłynie pozytywnie na samopoczucie i pozwoli oderwać się od problemów codziennego życia.

Dla zdrowia i urody

Pływanie doskonale pomaga przy korekcji wad postawy. W szczególności przyczynia się do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, zwiększania ruchomości klatki piersiowej oraz powiększenia pojemności płuc. „Pozioma pozycja ciała w wodzie podczas pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie i ruchy wody działają masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawniają krążenie krwi. Jest to spowodowane ruchami wykonywanymi podczas pływania, które stymulują jej przepływ i pracę serca.” - tłumaczy Anna Sikora, fizjoterapeutka Aquaparku Granit w Strzelinie. Kontakt ciała z ogromną masą wody stymuluje przemianę materii i krwioobieg, reguluje funkcje układu wieńcowego i dróg oddechowych, dzięki temu zwiększa drożność naczyń krwionośnych i przepuszczalność ich ścianek. Aktywność w wodzie hartuje i uodparnia organizm na przeziębienia, katary itp. Sprawia również, że człowiek doskonalący umiejętność pływania potrafi coraz pewniej i szybciej poruszać się w wodzie. Pływanie niesie ze sobą dodatkowe korzyści także dla dobrego samopoczucia i naszej urody. Skóra podczas pływania zostaje ujędrniona i wygładzona. Woda pobudza ukrwienie i poprawia krążenie, stąd też pływanie pomaga w walce z cellulitem, a także z obrzękami nóg i pajączkami. Systematyczne uprawianie tego sportu kształtuje naszą sylwetkę i modeluje ciało, hartuje organizm, a przy tym opóźnia procesy starzenia.

Wodny trening

Środowisko wodne jest doskonałym miejscem do wykonania wielu różnych ćwiczeń, ponieważ utrata ciężaru ciała po zanurzeniu w wodzie umożliwia wykonanie wielu zadań niemożliwych lub bardzo trudnych do wykonania na lądzie. Wobec tego pływać mogą osoby w każdym wieku, od niemowląt po osoby starsze. „Ćwiczenia takie jak bieganie, czy intensywny trening na siłowni może powodować duże obciążenie dla stawów. Natomiast podczas pływania ciało jest utrzymywane przez wodę, dzięki czemu wysiłek nie jest aż tak odczuwalny”- tłumaczy Maciej Hałajda, trener pływania Akademii Pływania Butterfly. Stawy i kręgosłup podczas pływania są odciążone, więc sport ten jest idealny dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, nóg i brzucha, dzięki czemu odczuwa się znaczną ulgę w bólu. Poprzez to, że sport ten angażuje wszystkie grupy mięśniowe, jest bardzo skuteczny w poprawie kondycji, a także kształtuje podstawowe cechy motoryczne: siłę, wytrzymałość, szybkość i koordynację ruchową.

Umiejętność pływania jest ważna nie tylko dla zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Aktywny wypoczynek w Aquaparku spełnia także inne ważne funkcje. Zdolność pływania nabyta na basenie zwiększa bezpieczeństwo podczas przebywania nad naturalnymi zbiornikami wodnymi. Dzięki temu wypoczywając w lecie nad morzem lub jeziorem będziemy czuć się pewnie korzystając z wody i sprzętu wodnego. Potrafiąc dobrze pływać możemy uprawiać także wiele sportów związanych z wodą, takich jak kajakarstwo, czy żeglarstwo.

Ogromne walory zdrowotne, a nawet lecznicze stawiają pływanie w tej grupie aktywności, którą każdy człowiek, bez względu na wiek powinien uprawiać. Wobec tak wielu argumentów „za” warto wykorzystać fakt, iż na terenie Strzelina mamy Aquapark Granit, który umożliwia nam pływanie przez cały rok.

Pełny cennik i oferta dostępna jest na stronie www.aquaparkstrzelin.pl. Aquapark Granit znajduje się przy ul. Okulickiego 10 w Strzelinie, tel. 71 790 26 30. Otwarty jest codziennie w godzinach 6.00 – 22.00. Serdecznie zapraszamy.I 24 Godzinny Ultramaraton Pływacki
GODZINY OTWARCIA
Baseny
Pon. - Niedz. 6:00 - 22:00
Kasa wejściowa czynna do 21.00
Sauny
Pon. - Pt. 16:00 - 22:00
Sob. - Niedz. 8:00 - 22:00
Bar
Pon. - Sob. 10:00 - 20:00
Niedz. 10:00 - 18:00
Sklepik sportowy
Pon. - Pt. 13:00 - 20:00
So. - Niedz. 11:00 - 20:00
Salon masażu
Pon. - Sob. od 9:00 do ost. klienta
Sobota i inne godziny po wcześniejszej rejestracji
Siłownia GRANIT GYM
Pn., Śr., Pt. 07:00 - 21:00
Wt., Czw. 09:00 - 21:00
Sb., Nd. 10:00 - 18:00

Aktualności
Znajdź nas na Facebooku
Pogoda Strzelin z serwisu
Kalendarz wydarzeń w Aquaparku
Lipiec 2020
PnWtSrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930313233